Teknoloji

Zorunlu Deprem Sigortasında Büyük Bir Değişiklik Geliyor

27 Eylül 2000 tarihinden itibaren tüm konutlar için uygulanmaktadır. zorunlu deprem sigortası Büyük değişiklikler gündeme geldi. Kahramanmaraş’ta onbinlerce vatandaşın ölümüne neden olan depremlerin ardından Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun (DASK) konutlara sunduğu teminatları ikiye katlayacağı iddia edildi.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre DASK, yeni düzenlemeyle bugün 100 metrekarelik bir ev için ortalama 301 bin 600 TL’lik teminatını yeniledi. 603 bin 200 TL çıkaracak Doğal olarak bu iki kat artış ev sahiplerinin ödediği prime da yansıyacak.

Deprem sigortası için ödenen prim de ikiye katlanıyor:

Yeni düzenleme yürürlüğe girdiğinde 100 metrekare konut için 708 TL olan ortalama prim 1.416 TL’ye çıkacak. Ancak bu iki kat artış ev sahiplerinin cebine hızlı bir şekilde yansımayacak.

Paylaşılan bilgilere göre prim farkı, Bir yıllığına Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından finanse edilecektir. Yani bir yıl boyunca iki kat zamdan ev sahipleri etkilenmeyecek. Bir yıl sonra primin tamamı ev sahibine ait olacaktır.

En yüksek teminat fiyatları da değişmiş olacak:

DASK’ın bugün 100 metrekare konut için sunduğu en yüksek teminat bedeli olan 640 bin TL ile düzenlemeye tabi. 1 milyon 280 bin TLyükselecek.

DASK’ın yeni düzenlemeyi ne zaman hayata geçireceği henüz paylaşılmadı.

akcakoca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu